Kontakt

ArkitektBolaget Kronoberg AB

Telefon och e-post
Tel.: 0470 – 135 10
E-post: info@arkitektbolaget.se

Postadress
Arkitektbolaget
Kronobergsgatan 5
352 33 Växjö

Besöksadress
Arkitektbolaget
Kronobergsgatan 5
Växjö

Karta – (hitta.se – öppnas i separat fönster)

Hälsa gärna på.
Ring eller maila om du vill veta mer om oss.

  • Rebecka Carlsson

    Arkitekt MSA

    0470-490 84
    rebecka@arkitektbolaget.se

  • Karin Wennberg

    Arkitekt MSA

    0470-490 85
    karin.wennberg@arkitektbolaget.se

  • Ola Malm

    Arkitekt SAR/MSA

    0470-490 82
    ola.malm@arkitektbolaget.se

    Delägare |
  • Sarah Nilsson

    Hållbarhetsansvarig, vikarierande under 2018

    070-321 22 77
    sarah@arkitektbolaget.se

  • Emelie Jensdotter

    Arkitekt MSA

    0470-490 87
    emelie@arkitektbolaget.se

    Föräldraledig |
  • Milena Petre

    Arkitekt MSA

    0470-135 25
    milena@arkitektbolaget.se

  • Jonas Linderholm

    Arkitekt SAR/MSA

    0470-490 83
    jonas@arkitektbolaget.se

    Delägare | Styrelse |
  • Petra Horneij

    Administratör

    0470-103 20
    petra@arkitektbolaget.se

  • Khalil Murad

    Praktikant

    0470-135 10
    khalil@arkitektbolaget.se

  • Karin Hård af Segerstad

    Arkitekt SAR/MSA

    0470-490 86
    karin@arkitektbolaget.se

    Delägare | Ledning |
  • Johannes Debus

    Arkitekt SAR/MSA

    0470-490 81
    johannes.debus@arkitektbolaget.se

    Delägare |
  • Patrick Nilsson

    Arkitekt

    0470 - 103 23
    patrick@arkitektbolaget.se

  • Eva Haraldsson

    Arkitekt SAR/MSA

    0470-490 88
    eva.haraldsson@arkitektbolaget.se

    Delägare | Ledning |
  • Benoni Ingelsjö

    Styrelsens ordförande

    070-628 88 10

  • Alessia Domenighini

    Arkitekt MSA

    0470-147 66
    alessia@arkitektbolaget.se

  • Johanna Lindroos

    Arkitekt MSA

    0470-490 80
    johanna@arkitektbolaget.se

    Delägare |
  • Kristina Bornholm

    Arkitekt SAR/MSA

    0470-490 89
    kristina.bornholm@arkitektbolaget.se

    Delägare | Styrelse |

Nyheter

  • Kristina Alsér tar plats i Arkitektbolagets styrelse

    Läs mer
  • WeXO – en hållbar investering i framtiden

    Läs mer
  • Två av tre nomineringar till Träbyggnadspriset.

    Läs mer
  • Arkitekturpris till Strandsnäckan.

    Läs mer
  • Ola om hållbar arkitektur i Småland – på biennalen i Venedig.

    Läs mer
  • Ny nominering för Strandsnäckan.

    Läs mer
  • Undervisning på LNU – Arkitektbolagets nya uppdrag.

    Läs mer
  • Vernissage av lekfull glaskonst under Kulturnatten.

    Läs mer
  • Arkitekturpris till Domkyrkocentrum

    Medlemmarna i Sveriges Arkitekter Jönköping-Kronoberg har utsett vinnaren av sitt Arkitekturpris 2014-2016. Av de fyra nominerade bidragen, varav Arkitektbolaget stod bakom två, fick Domkyrkocentrum flest röster.

    Läs mer
  • Strandsnäckan nominerad till kommunens byggnadspris.

    Läs mer
  • Spaden i jorden – här byggs Växjös nya port till staden.

    Läs mer
  • Växjös cykelvänligaste arbetsplats 2017

    Läs mer
  • Torparlängan – exklusivt och hållbart i massivträ.

    Läs mer
  • Arkitektbolaget blir sina egna byggherrar.

    Läs mer
  • Prestigefullt träbyggnadsprojekt visas upp i Japan.

    Läs mer
  • Öländsk radby i modern tappning tar form i Halltorp.

    Läs mer
  • Två av fyra nomineringar till småländskt arkitekturpris

    Läs mer
  • Kulturnatten med Arkitektbolaget: Konstutställning och virtual reality

    På lördag den 28 januari fylls Växjö av kultur av alla de slag, så även på Arkitektbolaget. I år bjuder man in Växjöborna till en utställning av och med glaskonstnären Markus Emilsson.

    Läs mer
  • Arkitektbolaget nominerat till byggnadspris för energieffektiva kontors- och industrilokaler

    Arkitektbolaget är för tredje året i rad nominerade till Växjö kommuns byggnadspris, den här gången för IV Produkts nya huvudkontor.

    Läs mer
  • Växjöpolitiker fick lära sig mer om hållbart byggande

    På fredagen bjöd Växjöbaserade Arkitektbolaget in politiker från kommunen till kvarteret Strandsnäckan, ett av Växjös mest prestigfulla träbyggnadsprojekt.

    Läs mer
  • Öländsk radby tar form i Halltorp

    Mitt på Öland, vid Halltorp...

    Läs mer
  • Nomineringar till arkitekturpris

    Arkitektbolaget har fått hälften av...

    Läs mer
  • Växjöpolitiker på besök

    På fredagen bjöd Växjöbaserade Arkitektbolaget...

    Läs mer
  • Arkitektbolaget bildar dotterbolag

    ARKETYPHUS Två företag har funnit...

    Läs mer